3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Feature image

Resimler


PROF.DR. YASEMİN AÇIK: ENGELLİ BİREYLER YAŞAMIN TÜM ALANLARINDA DAHA ETKİN VE YETKİN BİR ŞEKİLDE YER ALMALARI SAĞLANMALIDIR.

Elazığ İş Kadınlar Derneği (ELİKAD) Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, “engelli bireylerin yaşam standartlarını yükseltmek, yaşadığı sorunların çözümüne katkı sağlamak ve yaşamın tüm alanlarında daha aktif ve görünür olmalarını sağlamak hepimizin toplumsal görevidir” dedi.

ELİKAD Prof. Dr. Yasemin Açık mesajında; ülkemizde engelli birey sayısının oldukça fazla olduğunu, her birimizin her an engelli olma potansiyeline sahip bulunduğumuzu ve engelli bireylerin toplumsal yapımızın değerli bir parçası oluğunu unutmamamız gerektiğini vurgulayarak, “Engelliler günü engelli bireylerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek, bu konuda toplumsal farkındalık ve savunuculuk oluşturmak, içinde bulundukları yaşam koşullarının daha da iyileştirilmesine katkı sağlayacak girişimleri gündeme getirmek açısından önemli bir gündür.

Engelli bireylerin; sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik yaşam alanlarında daha etkin ve yetkin olarak yer almalarını sağlayıcı, alt yapı, eğitim, farkındalık ve savunuculuk çalışmalarına ihtiyaç vardır. Bu anlamda, engelli dostu kentler, iş yerleri, sosyal ve kültürel alanlar, toplu taşıma araçları, stadyumlar, park ve bahçeler, yollar, spor alanları gibi çok sayıda alanda multi disipliner bir yaklaşımla emek vermemiz, iş birliği ve güç birliği yapmamız gerekmektedir. İmkân verildiğinde, engelli bireylerin, engelleri aşarak çok önemli işler başardıklarına ilişkin yüzlerce örnek verebiliriz. Önemli olan engelin oluşturduğu dezavantajı ortadan kaldıracak şekilde örgütlenme ve iş birliği oluşturmayı toplum olarak başarmamızdır.” açıklamasında bulundu.

Engelleri aşmak için, kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin iş birliği içinde ve sosyal sorumluluk anlayışı ile emek vermesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yasemin Açık şunları kaydetti: “Engelli bireylerin günlük yaşam standartlarını yükseltecek, içinde bulundukları sorunların çözümünü kolaylaştıracak ve yeteneklerini geliştirecek düzenlemelerin bir an önce yapılması, bu konuda gerekli iş birliğinin oluşturulması için hem kamu kurum ve kuruluşlarının hem de sivil toplum kuruluşlarının el birliğiyle çalışmasına ihtiyaç vardır. Unutulmaması gereken her birey aynı zamanda bir engelli adayıdır. Bu düşünceler ile, Engelli bireylerin; Sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal yaşam alanlarında, hiçbir engele takılmadan, daha etkin ve yetkin bir şekilde yer almasının sağlanması, özlem ve dileklerimle “Dünya Engeliler Günü´nü kutluyorum.


Copyright © 2019 | ELİKAD - Elazığ İş Kadınları Derneği